02:11 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM, eliminata din cupele europene

ro

24 Nov, 2007 00:00 814 Marime text

Formatia constanteana a fost depasita la toate capitolele de detinatoarea trofeului, parasind Liga Campionilor cu capul plecat

Toma si compania au fost invinsi de formatia germana THW Kiel, in deplasare, cu scorul de 38-24 (15-8), in ultima etapa a grupei B din Liga Campionilor la handbal masculin. De ce ii era frica tehnicianului Eden Hairi inainte de meciul din Germania nu a scapat. Nemtii au transformat intalnirea cu HCM intr-un antrenament cu public impunandu-se la o diferenta de 14 goluri. Campioana Romaniei a ocupat astfel ultimul loc in Grupa B a Ligii Campionilor, cu 2 puncte. HCM avea nevoie de cel putin un egal cu detinatoarea trofeului, THW Kiel, in conditiile in care Hammarby Stockholm a pierdut pe teren propriu cu francezii de la Montpellier, cu scorul de 28-34, pentru a ocupa locul trei in Grupa B, care ar fi insemnat calificarea in optimile de finala ale Cupei Cupelor. Din pacate insa, in fata a aproximativ 10000 de spectatori prezenti in sala din Kiel, constantenii au alternat evolutiile foarte bune din prima parte a reprizei inaugurale, cu un joc dezastruos in ultimele cinci minute ale acesteia. Dupa doua goluri reusite pe contraatac de suedezul Schjölin, HCM era condusa doar la un gol de Kiel, cu 9-8 in minutul 24. Dupa momentul bun al echipei constantene, au urmat minute de cosmar, cu multe erori in atac si lipsa de concentrare in aparare, iar THW Kiel a marcat de sase ori consecutiv, conducand la pauza cu scorul de 15-8. La reluarea partidei, nemtii au intrat pe teren mai relaxati, fapt ce a permis jucatorilor lui Eden Hairi sa mentina o diferenta rezonabila de goluri pe tabela, cea mai mica diferenta de pe tabela fiind inregistrata in minutul 48 al meciului cand scorul arata, 26-21. La fel ca in prima parte a meciului, HCM a cedat inexplicabil pe final primind gol dupa gol, diferenta de scor la sfarsitul partidei fiind de 14 goluri, 38-24, pentru campioana en-titre a Europei. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului in aceasta confruntare au fost ex-baimareanul Csepreghi si suedezul Schjolin cu cate 5 goluri marcate, Toma, Timofte si Muresan cu cate 3. Pentru nemti cele mai multe goluri au fost inscrise de Andersson, cu 7 reusite, Ahlm cu 6, Zeitz, 5, Lundstrom si Anic cu cate 4 goluri. HCM a evoluat in meciul cu Kiel cu jucatorii Ionut Stanescu, Mihai Popescu, Tomislav Broz, Alexandru Csepreghi, Petr Hejtmanek, Miodrag Kazic, Daniel Muresan, Ionut Saulescu, Voglis Schijölin, Timuzsin Schuch, Mihai Timofte, Laurentiu Toma si Marius Vasile. Au lipsit de la acest meci din cauza unor accidentari, Aleksandr Adzic si Bogdan Soldanescu. Bilantul campioanei Romaniei in acest sezon, al celei mai importante competitii europene intercluburi, este o victorie, 32-30 cu Hammarby IF si cinci infrangeri, 25-33 cu in meciul tur cu suedezii, 23-28 si 23-34 cu Montpellier, 25-29 si 24-38 cu THW Kiel. Urmatorul meci al campioanei Romaniei se va disputa duminica, la Sala Sporturilor, unde va intalni formatia Energia Lignitul Pandurii Targu-Jiu, meci contand pentru etapa a X-a a Ligii Nationale.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}